Prawo dotyczące marihuany w Polsce

W Polsce posiadanie, uprawa, handel i konsumpcja marihuany są nielegalne. Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii z 29 lipca 2005 roku kategorycznie zakazuje posiadania jakiejkolwiek substancji o działaniu narkotycznym, w tym marihuany. Osoba, która zostanie przyłapana na posiadaniu marihuany, nawet w niewielkich ilościach, może zostać ukarana grzywną, a nawet do 3 latami pozbawienia wolności.

Jednak w ostatnich latach w Polsce zaszły pewne zmiany w kontekście medycznej marihuany. Od lipca 2017 roku marihuana na receptę jest legalna, lecz dostęp do niej jest mocno ograniczony. Lekarze mogą przepisać marihuanę tylko na określone, ciężkie choroby, takie jak stwardnienie rozsiane, czy przewlekły ból neuropatyczny.

Prawo dotyczące marihuany w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych prawo dotyczące marihuany jest zależne od stanu. Są stany, w których marihuana jest całkowicie legalna zarówno do celów rekreacyjnych, jak i medycznych (np. Kolorado, Kalifornia), ale są też takie, gdzie jest całkowicie zakazana (np. Idaho, Nebraska).

Sytuacja jest jednak skomplikowana, ponieważ marihuana na poziomie federalnym, czyli dla całych Stanów Zjednoczonych, jest nielegalna. To oznacza, że osoba korzystająca z marihuany legalnej w danym stanie, może mieć problemy z prawem na poziomie federalnym, jeśli np. przekroczy granice stanu z marihuaną, albo jeśli będzie posiadać ją na terenie federalnym, np. w parku narodowym.

Prawo dotyczące marihuany w Kanadzie

W Kanadzie marihuana jest legalna zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych od października 2018 roku. Każda osoba, która ukończyła 19 lat (18 lat w Quebecu i Albercie), może legalnie kupić, posiadać i konsumować marihuanę. Ponadto, każda osoba dorosła może uprawiać do 4 roślin konopi indyjskich w swoim domu dla własnych potrzeb.

Jednak mimo legalizacji, w Kanadzie obowiązują pewne restrykcje. Nie można np. prowadzić samochodu pod wpływem marihuany, ani sprzedawać marihuany bez odpowiedniej licencji. Poza tym, ilość marihuany, którą można posiadać w miejscu publicznym, jest ograniczona do 30 gramów.

Przeczytaj również  Aktualne przepisy dotyczące marihuany w Polsce

Prawo dotyczące marihuany w Holandii

Holandia jest często postrzegana jako kraj, w którym marihuana jest całkowicie legalna, ale to nie jest do końca prawda. Rząd holenderski toleruje sprzedaż niewielkich ilości marihuany (do 5 gramów) w tak zwanych coffee shops, które mają specjalne pozwolenia. Zapalanie marihuany w miejscu publicznym jest natomiast karane grzywną.

Co ciekawe, uprawa marihuany jest w Holandii nielegalna i jest ścigana karnie, nawet jeśli jest to uprawa na własny użytek. Z tego powodu coffee shops często mają problemy z zaopatrzeniem, ponieważ chociaż legalnie mogą sprzedawać marihuanę, to nie mogą jej legalnie zdobyć.

Prawo dotyczące marihuany w Urugwaju

Urugwaj jest pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zalegalizował marihuanę. Od 2013 roku każdy obywatel Urugwaju może kupować marihuanę w aptekach, uprawiać ją w swoim domu (do 6 roślin), lub dołączyć do klubu konopnego, który może mieć od 15 do 45 członków i uprawiać do 99 roślin rocznie.

Legalizacja marihuany w Urugwaju została przeprowadzona jako część strategii walki z narkotykami. Rząd Urugwaju chciał odebrać rynek narkotyków z rąk przestępców i umożliwić kontrolę nad jakością i ceną marihuany. Jednak legalizacja nie jest bez kontrowersji i wciąż jest przedmiotem debaty w kraju.

Copyright © Zielony Portal All rights reserved.