Prawo narkotykowe w Polsce
Poruszenie tematu handlu narkotykami budzi wiele kontrowersji. W Polsce zasady opisujące posiadanie oraz dystrybucję substancji niedozwolonych – w tym marihuany – są bardzo rygorystyczne. Działania te są surowo karane przez prawo i wiążą się z poważnymi konsekwencjami.
Polska należy do grupy państw, w których przepisy dotyczące narkotyków są szczególnie surowe. Kodeks karny i ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii precyzyjnie opisują, jakie konsekwencje grożą za posiadanie i handel substancjami psychoaktywnymi. Przeanalizujemy te przepisy na przykładzie handlu marihuaną.
Nielegalny handel marihuaną: definicja
Handel narkotykami to jedna z form przestępstw narkotykowych, do których zalicza się również produkcję, przetwarzanie, nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie oraz wprowadzanie tych substancji do obrotu. Każda z tych czynności jest w Polsce surowo karana, ponieważ prawo nie dostrzega różnicy między tzw. 'miękkimi’ a 'twardymi’ narkotykami.
Zgodnie z prawem, marihuana podlega klasyfikacji jako substancja psychoaktywna, a zarówno jej posiadanie, jak i dystrybucja są uznawane za przestępstwo. Nielegalny handel marihuaną zalicza się do przestępstw narkotykowych. Warto przy tym zauważyć, iż nie jest tożsame z samym posiadaniem, które podlega innym regulacjom prawnym.
Sankcje za nielegalne obrót marihuaną
Nielegalny handel marihuaną wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawno-karnymi. Zgodnie z art. 62. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za nielegalny obrót marihuaną grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Zasępstwo się jednak troszkę zaostrza, jeżeli handel ten odbywał się na znaczną skale, gdzie kara może sięgnąć nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Co ciekawe, polskie prawo nie definiuje pojęcia „znacznej skali”. Skala sprzedaży, a co za tym idzie i surowość kary, oceniana jest indywidualnie w każdym przypadku, biorąc pod uwagę m.in. ilość narkotyku, okoliczności sprzedaży, a także charakterystykę sprzedawcy.
Procedury sądowe w sprawie nielegalnego handlu marihuaną
Po zatrzymaniu osoby podejrzanej o nielegalny handel marihuaną, sprawa przekazywana jest do sądu, który podejmuje decyzję o wymiarze kary. Proces ten może trwać wiele miesięcy, a nawet lat, zależnie od skomplikowania sprawy.
Osoba oskarżona o handel marihuaną ma prawo do obrony. Może zatrudnić prawnika, który będzie reprezentował jej interesy na sali sądowej. Może się również zdecydować na przyznanie się do winy, co często skraca proces sądowy i niekiedy skutkuje złagodzeniem kary.
Zmieniające się poglądy na temat marihuany
Konsekwencje za handel marihuaną w Polsce są surowe, ale społeczne poglądy na temat tej rośliny ewoluują. Coraz częściej przywołuje się argumenty naukowe, które podważają szkodliwość konsumpcji marihuany oraz wskazują jej właściwości lecznicze.
Choć w Polsce handel marihuaną nadal jest nielegalny, istnieją głosy postulujące zalegalizowanie jej na wzór niektórych krajów zachodnich, do których należą m.in. Holandia czy Kanada. Jednak jak na razie, przepisy w tej dziedzinie w Polsce nadal są rygorystyczne, a osoby handlujące marihuaną muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.