Potencjalne korzyści z medycznej marihuany

Medyczna marihuana, czyli popularnie zwana konopią leczniczą, to skoncentrowana forma rośliny marihuany wykorzystywana w celach terapeutycznych. Dzięki zawartości specjalnych składników czynnych, takich jak THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), medyczna marihuana stanowi efektywne narzędzie w zwalczaniu wielu schorzeń. Jest jednak ważne, aby zaznaczyć, że samo stosowanie marihuany medycznej nie jest leczeniem, a jedynie uzupełnieniem terapii.

Medyczna marihuana nie jest lekiem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, aczkolwiek posiada wiele cennych właściwości, które mogą przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Stąd, konieczna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem terapii konopiami. Wśród dolegliwości, które można łagodzić medyczną marihuaną, znajdują się przede wszystkim ból przewlekły, padaczka, cukrzyca czy choroby neurologiczne.

Schorzenia układu nerwowego

Największy potencjał leczniczy medycznej marihuany widoczny jest w przypadkach schorzeń układu nerwowego. Wspomnieć można tutaj o padaczce, chorobie Parkinsona czy stwardnieniu rozsianym. W przypadku padaczki, stosowanie marihuany medycznej potrafi znacząco zmniejszyć liczbę ataków, a nawet doprowadzić do ich całkowitego zaniku. Medyczna marihuana pomaga także w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, szczególnie jeśli chodzi o bóle nerwowe i mięśniowe.

Z kolei u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, konopie lecznicze mogą pomóc w redukcji drżeń, sztywności mięśni i trudności z poruszaniem. Badania wskazują również na potencjał medycznej marihuany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych.

Leczenie bólu przewlekłego

Jednym z najpopularniejszych zastosowań medycznej marihuany jest łagodzenie bólu przewlekłego. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości bólowe często osiągają o wiele lepsze rezultaty stosując medyczną marihuanę, niż korzystając z tradycyjnych środków przeciwbólowych. Konopie medyczne pozwalają na złagodzenie bólu, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych, które często towarzyszą stosowaniu leków opioidowych.

Wśród dolegliwości, w których marihuana medyczna pozwala na skuteczne złagodzenie bólu warto wymienić bóle neuropatyczne, migreny, bóle efektem przewlekłych stanów zapalnych, jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów. Medyczna marihuana ma także zastosowanie w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.

Przeczytaj również  Przepisy dotyczące medycznej marihuany w Polsce

Terapia chorób przewlekłych

Obecnie marihuana medyczna jest coraz częściej stosowana w terapii chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, astma czy choroby serca. Związki zawarte w konopiach, szczególnie CBD, obniżają poziom glukozy we krwi, co pozytywnie wpływa na kontrolę cukrzycy.

Osoby cierpiące na astmę często donoszą o korzystnym wpływie marihuany medycznej na swoje dolegliwości, szczególnie jeśli chodzi o opanowanie ataków duszności. Również w przypadku chorób serca, marihuana medyczna działa pomocniczo, redukując stres, uspokajając pracę serca i pomagając w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Pomoc w terapii nowotworów

Działanie marihuany medycznej w terapii przeciwnowotworowej jest dwukierunkowe. Z jednej strony, pomaga łagodzić skutki uboczne chemioterapii, takie jak mdłości, wymioty czy utrata apetytu. Z drugiej strony, niektóre badania sugerują, że związki aktywne zawarte w konopiach mogą hamować rozwój komórek nowotworowych.

Warto jednak podkreślić, że stosowanie marihuany medycznej w terapii przeciwnowotworowej powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza i z zachowaniem pełnej świadomości pacjenta. Marihuana medyczna nie jest lekiem przeciwnowotworowym, lecz pomocniczym środkiem terapeutycznym.

Copyright © Zielony Portal All rights reserved.