Aktualne przepisy dotyczące marihuany w Polsce

Aktualne przepisy dotyczące marihuany w Polsce

Przepisy dotyczące marihuany w Polsce – wstępne przemyślenia

Temat przepisów dotyczących marihuany w Polsce jest niezwykle popularny i budzi wiele emocji. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy legalizacji marihuany w Polsce mają mocne argumenty i oparte na różnych badaniach naukowych stany zjednoczone. Oczywiście, na tle międzynarodowym, Polska stoi w tym temacie dość konserwatywnie, ale to nie znaczy, że przepisy dotyczące marihuany nie podlegały zmianom.

Przed nami dyskusja o przepisach dotyczących marihuany na gruncie polskiego prawa. Zwrócimy uwagę na obecne regulacje, zmiany, które zaszły na przestrzeni lat, a także porównamy je z prawem w innych krajach. Najważniejsze jednak, to przestrzegać obowiązujących norm i przepisów – to one ustalają granice naszych działań.

Używanie marihuany do celów rekreacyjnych

W Polsce obowiązujące prawo nie pozwala na używanie marihuany do celów rekreacyjnych. Posiadanie, uprawa, a także sprzedaż konopi są zabronione i grożą za to surowe kary. Przepisy dotyczące marihuany w Polsce są jednoznaczne – bez zgody lekarza nie wolno jej posiadać, a już na pewno nie można jej sprzedawać. Takie rozwiązanie prawne jest zgodne z międzynarodowymi traktatami narkotykowymi, które Polska podpisała i ratyfikowała.

Jednakże, czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się także społeczne postawy oraz prawo. Wiele krajów na świecie zdecydowało się na zniesienie zakazu używania marihuany do celów rekreacyjnych. W Polsce nadal dyskusji na ten temat towarzyszą emocje i niepewność.

Marihuana na receptę – kontrowersyjna kwestia

Przepisy dotyczące marihuany w Polsce zezwalają na jej użycie jedynie w celach medycznych, ale tylko pod warunkiem, że pozyskana jest z legalnych źródeł, a za jej przepisywanie odpowiada doświadczony lekarz. Tym samym, marihuana na receptę jest legalna, ale tylko dla osób, które spełniają określone kryteria zdrowotne.

To jednak nie koniec poprawek w prawie, które wprowadzono w Polsce. Od niedawna bowiem istnieje możliwość importu marihuany do celów medycznych. Tą drogą może być sprowadzana z zagranicy i przepisywana przez lekarzy na terenie naszego kraju. Tego rodzaju możliwość otworzyła drogę dla wielu pacjentów, którzy nie mieli wcześniej dostępu do tej formy terapii.

Przeczytaj również  Kary za nielegalny handel marihuaną w Polsce

Marihuana w prawie karnym

Przepisy dotyczące marihuany znajdziemy też w prawie karnym. Posiadanie narkotyków, do których zalicza się marihuanę, jest surowo karane. Kara za posiadanie marihuany może wynieść do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za jej sprzedaż zapewne zapadnie wyższy wymiar kary, ponieważ jest to przestępstwo o dużym stopniu społecznej szkodliwości.

Ciekawym jest także, że polskie prawo rozróżnia zasady odpowiedzialności karnej za posiadanie niewielkiej ilości marihuany do celów osobistych. W takim wypadku prokurator ma prawo umorzyć postępowanie, jeżeli uzna że posiadane narkotyki nie służyły celom handlowym.

Oczekiwane zmiany w przepisach dotyczących marihuany

Nasza dyskusja o przepisach dotyczących marihuany na gruncie polskiego prawa nie byłaby kompletna bez zwrócenia uwagi na oczekiwane zmiany. Zwolennicy liberalizacji prawa domagają się zmian, które pozwoliłyby na wolniejsze traktowanie marihuany, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych. Argumentują oni m.in. korzyściami społecznymi i ekonomicznymi.

Wiele osób zauważa, że polskie prawo zaczyna się powoli otwierać na nowe rozwiązania i możliwe, że przyszłość przyniesie większą swobodę w korzystaniu z marihuany. Trudno jednak przewidzieć, jakie będą konkrety i jak długo to potrwa. Legalizacja marihuany w Polsce to przyszłość, ale wtórność tej przyszłości zależy od decyzji polityków i ustawodawców.